Głowice przepychające

Głowice przepychające

BRC – NOWOCZESNY SYSTEM PRZEPYCHANIA

 

Głowica przepychająca z kanałkiem do chłodziwa przechodzącym przez głowicę przepychającą 

 EWOLUCJA   WYCHODZI  OD  ŚRODKA

Nowa  głowica do przepychania  Brighetti  Meccanica  BRC  została opracowana z takim samym  charakterem operacyjnym, jak  podobna głowica do przepychania  Brighetti  Meccanica  BM, z tą różnicą, że   wewnątrz narzędzia  wprowadzono modyfikacje, które umożliwiają transport chłodziwa i/lub sprężonego powietrza z tyłu trzpienia  chwytowego w kierunku  roboczej końcówki głowicy.

Płyn chłodzący wychodzi z przepychacza z dwóch  różnych  pozycji, a dokładniej:

  • Z dwóch pochyłych otworów, umieszczonych na czole przepychacza, które umożliwiają natrysk chłodziwa i / lub sprężonego powietrza na całą wewnętrzną powierzchnię krawędzi tnącej dokładnie w  miejscu, w którym  odbywa się proces przepychania.
  • Z dwóch bocznych otworów nachylonych pod kątem, umieszczonych na zwężeniu narzędzia z funkcją częściowego uwalniania ciśnienia płynu chłodzącego i/lub sprężonego powietrza.

Wśród  wielu zalet stosowania głowicy przepychającej  Brighetti  Meccanica BRC najważniejsze są:

  • krawędź tnąca przepychacza  jest zachowana, zapewniając dłuższy czas  trwania  średniej żywotności przepychacza, z obiektywną oceną w zakresie od 15 do  22% większej trwałości krawędzi skrawającej  w zależności od rodzaju przepychanego materiału;
  • otwór wewnętrzny, za  pomocą chłodziwa i/lub  sprężonego  powietrza,  ma lepszy połysk  powierzchni  o  chropowatości,  która wynosi  około  Ra 0,5, dzięki czemu narost tępiący krawędź następuje znacznie później.
  • zastosowanie głowicy przepychającej BRC jest zalecane dla wszystkich rodzajów materiałów,  ale  w szczególności  dla:
  1. Tytan i stal nierdzewna, w  których  podczas obróbki  występuje  znaczny  wzrost temperatury  ze względu  na  wytrzymałość samych materiałów.
  2. Materiały o wysokiej  zawartości magnezu, które  ze względu  na  swoje  właściwości samozapłonu  mogą  powodować  pożar wewnątrz obrabiarki.  W  takich przypadkach zaleca  się stosowanie sprężonego powietrza jako  płynu chłodzącego.
  3. Szczególnie twarde materiały, w których wiór wykazuje trudności w oderwaniu się od  ścian.
  4. Żeliwo, brąz  i  niektóre  stopy aluminium, które  wytwarzają  wióry  w formie pyłu.
  5. Inne stopy aluminium  i  tworzywa sztuczne,  które  wytwarzają  wiór, który  ma tendencję  do “przyklejania się  do przepychacza”.

Stosowanie chłodziwa można również zastąpić sprężonym powietrzem, przy użyciu złączki i podłączeniu rury Rilsan  i/lub  miedzianej  bezpośrednio  do  tylnego   trzpienia,  która posiada gwint G1/8″;   ten sam  otwór  można  zamknąć za  pomocą  nasadki dostarczonej w celu zapobieżenia przepływowi chłodziwa  i/lub sprężonego powietrza, dlatego  głowica przepychająca Brighetti  Meccanica  BRC  może być  używana  jak  normalny  BM z użyciem standardowego przepychacza.

Głowice przepychające

Głowica przepychająca to przyrząd do szybkiego wykonywania wgłębień wielokątnych o regularnym przekroju (kwadrat, sześciokąt, TORX®, zębatych,  rowkowanych itp.) w otworach ślepych lub przelotowych. Poza tym, przy pomocy adaptera, na tej samej głowicy przepychającej mogą być wykonywane profile zewnętrzne o regularnym przekroju.

Głowica przepychająca może być zastosowana na większości obrabiarek z napędem obrotowym, zarówno na tradycyjnych (tokarka, wiertarka, frezarka), jak i na sterowanym numerycznie, a więc może pracować zarówno w pionie jak i w poziomie.

Uchwyt wrzeciona przepychacza jest zamontowany  wewnątrz korpusu pod pewnym ograniczonym kątem, a więc kiedy zostaje wprowadzone w obroty poprzez obrabiarkę, dostarcza tym samym przepychaczowi ruch obrotowy i wahadłowy.  Połączone działanie ruchu obrotowego, posuwu, dostarczanych do obrabiarki i ruch wahadłowy, pozwalają przepychaczowi delikatnie wnikać  w przedmiot obrabiany, w którym poprzednio został wykonany otwór wstępny, tworząc w ten sposób żądany profil.

Elementy głowicy przepychającej:

A – Korpus.

Zbudowany jest z hartowanej stali i szlifowanej w której wewnątrz znajdują się łożyska kulkowe, aby mogły wytrzymać obciążenia wynikające z obróbki.

B – Trzpień podtrzymujący przepychacz

Zamontowany jest wewnątrz korpusu i obraca się na łożyskach kulkowych obecnych wewnątrz tego samego korpusu. W zewnętrznej części, która wystaje z korpusu znajduje się śrubka do mocowania przepychacza i nagwintowany otwór pręta oporowego.

C – Miejsce połączenia przepychacza

Składa się z obudowy wewnątrz trzpienia podtrzymującego przepychacz, w którym zostaje umieszczony przepychacz. Obudowa ta jest odpowiednio obrobiona i oszlifowana z taką tolerancją aby uzyskać maksymalną precyzję obróbki.

D – Mocowanie na obrabiarce

Po przeciwnej stronie trzpienia znajduje się trzonek do mocowania obrabiarki , który jest częścią integralną korpusu. Głowica przepychająca zbudowana jest z różnych rodzajów trzonków, aby móc zastosować na szerokiej gamie obrabiarek:

> uchwyty cylindryczne C
> uchwyt stożkowy Morse’a CM
> uchwyt ISO – DIN 69871 / DIN 2080
> uchwyt VDI
> uchwyt CAPTO ISO-26623

E – Pręt oporowy

Składa się ze stalowego pręta, dostarczonego w wyposażeniu, który zostaje przykręcony do odpowiedniego otworu, który znajduje się na uchwycie wrzeciona przepychacza. Aby określić działanie przepychania zaleca się użycie prętu oporowego; w ten sposób zapewnia się doskonałe liniowości kształtu podczas procesu przepychania . Ponadto stosowanie tego pręta jest konieczne kiedy obrabiany przedmiot wymaga dokładnego ukierunkowania otrzymywanej figury za pomocą procesu przepychania. W przypadku obróbki na tokarce, pręt musi być włożony we wrzeciono tejże tokarki;  w przypadku obróbki frezu z wiertłem, pręt zostaje zablokowany przez drążek zastosowany na miejscu obróbki.

Głowica przepychająca  – Kodowanie skrótów:

Jak można odczytać kodowanie głowic przepychających BR:

Podajemy przykład: BR (lub BRC) – G16M – C32

Głowica przepychająca – właściwości i wymiary

*właściwości głowicy przepychającej BR-G12A są dostępne poniżej

NA ZAMÓWIENIE: UCHWYT „HSK”

Głowica przepychająca z wewnętrznym przepływem chłodziwa

serii “BRC” – właściwości i wymiary

Wewnętrzny kanał chłodziwa

Zewnętrzny kanał chłodziwa

Głowica przepychająca BR-G12A – Właściwości

W systemie przepychania wgłębień wewnętrznych i dla profili zewnętrznych, głowica przepychająca BR-G12A przedstawia nowość w porównaniu do modeli tradycyjnych aktualnie obecnych na rynku światowym. Może być używana jak każda inna głowica przepychająca BR, na obrabiarkach tradycyjnych oraz na CNC.

Cecha główna głowicy przepychającej BR-G12A, to możliwość używania przepychaczy o jakiejkolwiek długości mieszczącej się między 25 i 60 mm. Oznacza to, że maksymalna głębokość obróbki (L rys.2) może osiągnąć maksymalnie 60 mm, podczas gdy głębokość użyteczna przepychania (L1 rys.2) może osiągnąć aż 20 mm.

Operacja wymiany przepychacza, w celu otrzymania przepychania o różnych głębokościach odbywa się w prosty i szybki sposób. Obracając śrubę regulacji i przy pomocy wskaźnika zerowego, w wyposażeniu głowicy przepychającej reguluje się sama głowica przepychająca zgodnie z długością przepychacza. W ten sam sposób należy postępować w przypadku przepychania profili zewnętrznych.

W celu optymalnego wykorzystania głowicy przepychającej należy pamiętać, że w zależności od materiału i przekroju przepychacza, wraz ze wzrostem długości przepychania wzrasta  obciążenie narzędzia. Z tego powodu konieczne jest zmniejszanie prędkości posuwu oraz liczby obrotów.

Otwory wstępne do przepychania: sześciokątne, kwadratowe, Torx i Torx-Plus.

Przed przystąpieniem do przepychania konieczne jest wykonanie fazki na otworze wstępnym. Głębokość otworu wstępnego należy zwiększyć o 20% -40% w zależności od profilu, jaki chcemy uzyskać. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak wykonanie rowka technologicznego na wióry na końcu profilu, co ułatwia odprowadzanie wiórów.

PRZEPYCHACZE SZEŚCIOKĄTNE

PRZEPYCHACZE SZEŚCIOKĄTNE  W CALACH

PRZEPYCHACZE KWADRATOWE

PRZEPYCHACZE KWADRATOWE W CALACH

PRZEPYCHACZE  TORX

PRZEPYCHACZE  TORX PLUS

Parametry pracy do obróbki przepychaczami z HSS i materiału spiekanego

Legenda:
S = RPM (obr/min)
f = posuw (mm/obr)