Szczotki przemysłowe i Flex-Hone firmy BRM

Szczotki przemysłowe i Flex-Hone firmy BRM

Szczotki przemysłowe jako ogólne pojęcie obejmują bardzo zróżnicowane narzędzia tego typu, w tym mikroszczotki, czy Flex-Hone. Firma Brush Research Manufactury jest światowym liderem w dziedzinie szczotek przemysłowych.

Szczotki przemysłowe są ciekawym e jednocześnie uniwersalnym narzędziem mogącym być wykorzystanym na wiele sposobów. Szczotki mogą wiele pomóc m.in. przy pracach wykańczających, ślusarskich, regeneracyjnych i innych 1001 zastosowaniach. Należy jednak pamiętać, że nie ważne jest czy są to szczotki do zamiatarek, szczotki walcowe, szczotki listwowe, to do wykorzystania w procesach technologicznych szczotek przemysłowych należy podchodzić racjonalnie.

Szczotki przemysłowe nie są narzędziami pracującymi w sposób twardy i z dużymi siłami jak  narzędzia skrawające typu nóż tokarski czy głowica frezująca. Należy starannie zgodnie z zaleceniami dobierać parametry obróbkowe. Użycie szczotek przemysłowych może wymagać indywidualnego doboru parametrów obróbkowych (m.in. prędkość obrotowa, liczba cykli ruchu posuwisto-zwrotnego, czas oddziaływania na powierzchnię).

O łatwości usuwania zadziorów świadczą ich cechy, a mianowicie połączenie z materiałem podłoża, lokalizacja i wysokość. Na tej podstawie wyróżnia się następujące rodzaje zadziorów::

 • o cienkiej i kruchej podstawie;
 • o cienkiej i elastycznej podstawie;
 • o grubej i sztywnej podstawie.

Do najtrudniej usuwalnych zadziorów zalicza się te zlokalizowane w głębokich nieprzelotowych otworach, na wklęsłych powierzchniach, w tym w wewnętrznych narożach. Drobne zadziory definiuje się jako zadziory o wysokości do 0,3 mm. Zadziory o grubości ok 0,1 nie stanowią żadnego utrudnienia dla szczotek przemysłowych.

Wielkość zadziorów, czy wypływek współzależy od rodzaju obróbki po jakim ma być zrealizowany zabieg gratowania. Po obróbce zgrubnej wióry będą raczej cechować się grubą i sztywną podstawą, a więc ich usunięcie może być utrudnione dla szczotek. Odmienną sytuację mamy po obróbce kształtującej (półwykańczającej) i wykańczającej. W zależności od rodzaju materiału zadziory przyjmą jedną z dwóch pierwszych powyżej wymienionych form.

Jedynie pozornie dobór szczotek jest swobodny i nie podlegający zdefiniowanym kryteriom i zaleceniom. Materiał z jakich wykonane są szczotki, powłoki narzędziowe powinien cechować się wyższą twardością od materiału przedmiotu obrabianego.

Oferta firmy BRM (Brush Research Manufacturing) w zakresie szczotek przemysłowych jest bardzo zróżnicowana:

 • szczotki Flex-Hone,
 • mikroszczotki,
 • szczotki do otworów,
 • szczotki butterfly,
 • szczotki kołowe nylonowe,
 • szczotki czołowe NAMPOWER,
 • szczotki HEX Drive,
 • szczotki okrągłe,
 • szczotki stalowe,
 • szczotki z włosiem zatapianym,
 • szczotki okrągłe stalowe, nierdzewne, mosiężne,
 • szczotki techniczne MINI,
 • szczotki do mycia przemysłowego.

Niektóre spośród wymienionych szczotek wykonywane są w różnych wersjach dedykowanych do określonych obróbek. Przykładem są tu szczotki Flex-Hone, które stanowią samocentrujące elastyczne i sprężyste narzędzia. Ze względu na swoją konstrukcję i przebieg samego procesu obróbki z ich wykorzystaniem zapewniona jest powtarzalność obróbki. Efektem końcowym jest wysoka gładkość powierzchni. Szczotki Flex-Hone umożliwiają uzyskanie także powierzchni typu plateau, która w przypadku cylindrów silników istotnie poprawia smarowanie i przyczynia się do wydłużenia ich trwałości. Szczotki te stosuje się także do okrawania otworów oraz otworów przecinających się.

Inne, szczotki NAMPOWER, występują w wersji szczotek obrotowych oraz czołowych o zasadniczo odmiennej konstrukcji i tym samym zastosowaniu. To co je łączy to rodzaj materiału ściernego. Pierwsze zaleca się do obróbki okrawania i wyoblania krawędzi w przedmiotach z materiałów twardych, w tym  ceramiki, szkła, węglików spiekanych, CBN oraz stali narzędziowych. Drugie dedykowane są do usuwania zadziorów powstających podczas frezowania kieszeni.

Szeroka gama szczotek przemysłowych firmy BRM wynika z ich właściwości technologicznych i efektów ich zastosowania. Konstrukcje szczotek przemysłowych se jedynie pozornie bardzo proste. Szczotki o wysokiej jakości umożliwiają uzyskiwanie powtarzalnej, wymaganej jakości obrobionej powierzchni. Nie było by to jednak możliwe bez odpowiednio przemyślanej i sprawdzonej konstrukcji, dobranych materiałów, w tym ściernych oraz wysokiej jakości montażu. Tak powstające szczotki przemysłowe BRM cechują się długimi okresami trwałości.

Oferta szczotek przemysłowych, w tym Flex-Hone firmy BRM została przedstawiona powyżej. Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.