Gratowniki z ostrzem

Gratowniki z ostrzem

Gratowniki z ostrzem charakteryzują się solidną i precyzyjną konstrukcją ze stali narzędziowej.

Stosowane są w maszynach jedno- i wielowrzecionowych, wiertarkach, frezach, tokarkach, CNC, transferach lub jako narzędzia ręczne. Każde narzędzie dysponuje wymiennym ostrzem z HSS w dostawie standardowej z trybem podwójnego skrawania (gratowanie pod kątem z góry, jak i z dołu). Nacisk roboczy ostrza jest regulowany w zależności od obrabianego materiału i stopnia pożądanego usuwania. Działanie gratowników jest niezwykle proste.

Korzystanie ze specjalistycznych gratowników z ostrzem pozwala na stosowanie ich w wielu gałęziach przemysłu, które wymagają zachowania wygody obróbki. Wykonane są z najlepszej jakości materiałów, dzięki czemu charakteryzują się niskim zużyciem i wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Dodatkowa możliwość regulacji nacisku ostrza pozwala na dopasowanie do indywidualnej charakterystyki obrabianego tworzywa, co w praktyce przekłada się na zwiększoną skuteczność i efektywność prac. Korzystanie ze sprawdzonych rozwiązań pozwala także zaoszczędzić czas, ponieważ gratowniki są w stanie nie tylko przyspieszyć proces obróbki, ale także wyeliminować konieczność korzystania z kilku stanowisk pracy dla uzyskania pożądanego efektu. Szeroki wybór narzędzi daje możliwość wyboru najlepszego rozwiązania, dlatego przed zakupem odpowiedniego gratownika zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z ofertą na naszej stronie internetowej oraz do konsultacji z ekspertami z S.T.M. Systemy i Technologie Mechaniczne, którzy pomogą wybrać poprawne narzędzie.

ZASTOSOWANIE

Gratowniki z ostrzem mogą być wykorzystywane do obróbki powierzchni wykonanych z różnych tworzyw takich jak: aluminium, miedź, żeliwo oraz detali wykonanych z tworzyw syntetycznych, dlatego też wybór odpowiedniego ostrza ma spore znaczenie. Działanie gratowników z ostrzem pozwala uzyskać powierzchnię o jednolitej strukturze pozbawionej skaz lub niedoskonałości. Te specjalistyczne narzędzia sprawdzają się w szczególności przy skomplikowanych pracach wymagających zachowania należytej precyzji. Dzięki rozbudowanym funkcjom obróbki, gratownik z ostrzem sprosta wszelkim zadaniom, w wyniku czego operator urządzenia uzyskuje detal spełniający wszelkie założenia jakościowe.

Wykonany z twardych i odpornych na uszkodzenia materiałów gratownik pozwala na błyskawiczną obróbkę – także w produkcjach detali na szerszą skalę. W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów gratowników z ostrzem, które mogą być wykorzystywane również do obróbki ręcznej, zapewniając tym samym precyzję i oczekiwany rezultat.

FUNKCJE I ZALETY

 • Gratowanie

 • Pogłębianie

 • Prosto, szybko, ekonomicznie

 • Pracuje pod kątem z góry i/lub z dołu

 • Ostrze wymienne z HSS

 • Gratowniki standardowe od d.2 do 19mm

 • Wykonane z najwyższej jakości materiałów zapewniających skuteczną obróbkę

 • Odporne na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne

 • Możliwość stosowania w wielu urządzeniach służących do automatycznej obróbki powierzchni detalu, jak również do prac manualnych

 • Z powodzeniem znajdują swoje zastosowanie przy produkcji masowej oraz do drobnych prac wykończeniowych

 • Możliwość zaprojektowania i stworzenia urządzenia dostosowanego do indywidualnych potrzeb klienta

Ostrza

TYPY OSTRZY

Każde narzędzie posiada w standardzie, jeśli nie podano inaczej, ostrze z HSS o podwójnym działaniu DA.

 • DA: podwójne działanie, skrawanie pod kątem  z góry i z dołu
 • BA: pojedyncze działanie, pracuje tylko pod kątem z dołu

Inne dostępne ostrza:    kąt 45°(otwory przecinające się) metal twardy (do innych obróbek)

WKŁADANIE OSTRZA

 1. Zaczepić ostrze o zaczep znajdujący się w szczelinie wału
 2. Wsunąć wał dociskający i sprężynę.
 3. Dokręcić śrubę regulacyjną. UWAGA: wyregulować kompresję sprężyny tak, aby ostrze mogło zachować minimalny bieg i mogło schować się do środka trzpienia. Nadmierna kompresja sprężyny bez pozostawienia miejsca na schowanie się ostrza spowoduje zniszczenie narzędzia i obrabianego otworu.

 

WYMIANA OSTRZA

Proces wymiany ostrza jest niezwykle szybki i łatwy – podążając krok po kroku za instrukcją operator nie traci czasu przy dalszym gratowaniu.

 1. Odkręcić śrubę regulacyjną umieszczoną z tyłu trzpienia. Ostrze wysunie się łatwo z gniazda.
 2. Zaczepić nowe ostrze do zaczepu znajdującego się w szczelinie wału.
 3. Wyregulować ciśnienie robocze za pomocą tylnej śruby, zwracając uwagę, aby ostrze zawsze miało odpowiednią ilość miejsca by móc się schować; w przeciwnym wypadku może dojść do zniszczenia narzędzia di obrabianych elementów.

OSTRZENIA OSTRZY

Ostrza mogą być ponownie ostrzone: 4-10 razy z przejściami 0.25mm.

Dzięki zachowaniu regularnych odstępów, materiał jest mniej podatny na zużycie, co wpływa na wydłużenie jego okresu użytkowania. W celu przywrócenia ostrości należy używać dedykowanych narzędzi, jak również zachować wszelkie normy bezpieczeństwa.

OBRÓBKA

Ważne – stosując się do instrukcji użytkowania podanej przez producenta, operator narzędzia zyskuje pewność, że obrabiany detal spełni oczekiwany efekt, a gratownik z ostrzem osiągnie swoją zakładaną wydajność.

 1. Rozpoczęcie – Posuw szybki
 2. Posuw podany w tabeli lub czas przestoju w zależności materiału i pożądanego usuwania
 3. Posuw szybki
 4. Posuw podany w tabeli lub czas przestoju w zależności materiału i pożądanego usuwania
 5. Posuw szybki
 6. Zakończenie

 

Gratowanie otworów przecinających się

W przypadku gratowania otworów przecinających się należy zwrócić uwagę na stosunek wymiarów między otworem głównym a otworem przecinającym się. Otwór główny A powinien być co najmniej 3 razy większy niż otwór przecinający się B, w przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia narzędzia. Jeśli otwór główny A jest od 3 do 12 razy większy niż otwór przecinający się B, wtedy ostrze stosuje się pod kątem 45° (możliwość zamówienia). Ostrze standardowe jest stosowane, gdy otwór główny A jest ponad 12 razy większy niż otwór przecinający się B.

Średnica: 0.075 – 0.13mm mniejszy niż średnica nominalna

 1. Wał
 2. Ostrze
 3. Zaczep
 4. Drążek popychający
 5. Sprężyna dociskowa
 6. Śruba regulacyjna
 7. Adapter
 8. Śruba

TYP A (STRUKTURA PODWÓJNA)

TYP B

Średnica: 0.15 – 0.2mm mniejsza niż średnica nominalna

 1. Wał
 2. Ostrze
 3. Zaczep
 4. Drążek popychający
 5. Sprężyna dociskowa
 6. Śruba regulacyjna

Zestawy

ZESTAW A

– Gratowniki do średnic:
3.0 – 4.0 – 5.0 – 6.0 – 7.0 mm
– 1 Ostrze wymienne do każdego gratownika

ZESTAW B

– Gratowniki do średnic:
3.2 – 3.95 – 4.75 – 5.56 – 6.35 mm
– 1 Ostrze wymienne do każdego gratownika