Silniki pneumatyczne

Silniki pneumatyczne Mannesmann Demag

Silniki pneumatyczne
Mannesmann Demag

Solidna konstrukcja – Prosta i łatwa w użyciu. Trwałe, bez iskry, bez uszkodzeń do 100% uruchomień. Niezawodny pomimo niewielkiej konserwacji.

Silniki pneumatyczne MANNESMANN DEMAG przekonały wielu klientów na całym świecie z różnych branż:

 1. Przemysł chemiczny
 2. Przemysł szklarski
 3. Przemysł drzewny
 4. Przemysł energii jądrowej
 5. Technologia medyczna
 6. Przemysł spożywczy
 7. Przemysł papierniczy
 8. Przemysł stalowy
 9. Przemysł energii słonecznej
 10. Przemysł włókienniczy
 11. Opakowania przemysłowe

Nasze silniki pneumatyczne są certyfikowane zgodnie z DIN EN ISO 9001:2000 i ATEX.

Większość wymienionych korzyści i funkcji można łączyć.

Szukasz bezolejowego silnika z certyfikatem ATEX w wersji ze stali nierdzewnej?

Silniki o wysokim momencie obrotowym i zintegrowanym hamulcem na silniku?

Niskoobrotowy silnik pneumatyczny wykonany ze stali nierdzewnej i posiadający certyfikat ATEX?

Silniki pneumatyczne do szczotkowania lub mieszania?

Bez problemu! Naszą codzienną pracą jest szybkie i niezawodne spełnianie życzeń klientów. Przedyskutuj z nami swoją aplikację – być może mamy już odpowiednie rozwiązanie w magazynie.

MANNESMANN DEMAG

Zajmuje się serwisowaniem w zakresie precyzyjnych narzędzi przemysłowych, mocnych silników pneumatycznych i inteligentnych systemów EC. Elastyczność i rozwiązania dostosowane do Twoich pomysłów i wymagań to ich wyjątkowa siła. Dzięki tym profesjonalnym narzędziom możesz polegać na ponad 100-letnim doświadczeniu, aktualnej wiedzy i konsekwentnej innowacyjności.

Dzięki kontrolowanej jakości możesz być pewien, że każde wysokiej jakości narzędzie MANNESMANN DEMAG jest produkowane zgodnie z rygorystyczną kontrolą produkcyjną, a następnie testowane w ich nowoczesnym i zgodnym ze standardami stanowisku kontrolnym dla maksymalnej niezawodności, wygody i długiej żywotności.

Certyfikat DIN EN ISO 9001:2008 potwierdza ich system jakości.

Doradztwo techniczne

Dzięki doświadczeniu i kompetencji technicznej naszych pracowników, możemy dobrać właściwe rozwiązania dla Waszych specyficznych aplikacji. Nie możesz znaleźć odpowiedniego silnika, skontaktuj się z nami. Nasi eksperci udzielają szczegółowych porad dotyczących silników pneumatycznych lub rozwiązań specjalnych.

Pneumatyczne silniki Mannesmann-Demag są:

 • Solidne i niezawodne
 • Proste
 • Testowane w wielu zastosowaniach
 • Z regulowaną prędkością i momentem obrotowym
 • 100% uruchamialne
 • Odporne na zatrzymanie
 • Atex, bez iskry
 • Rewersyjne
 • Nie ma potrzeby stosowania skomplikowanej elektroniki
 • Obudowa aluminiowa odporna na wodę morską
 • Pracują w temperaturze środowiska -30° / +100° C
 • Niezawodne przy ograniczonej konserwacji

Uwaga: wymiary, obrazy i dane techniczne mają charakter wyłącznie orientacyjny; zastrzegamy sobie prawo do wprowadzania zmian w dowolnym momencie bez uprzedzenia

Wysokiej jakości silniki pneumatyczne  

100% wyprodukowane w Niemczech

Prędkość obrotowa i moment obrotowy przy obciążeniu

W zależności od zastosowania istotne mogą być różne dane techniczne silnika. W typowym zastosowaniu, takim jak transport, podnoszenie, pozycjonowanie lub mieszanie, prędkość obrotowa i moment obrotowy pod obciążeniem, znany również jako nominalny moment obrotowy i prędkości, wartości, które silnik osiąga 50% maksymalnego obciążenia, mają zasadnicze znaczenie. W tej sytuacji silnik osiąga maksymalną moc (Pmax), przy 50% maksymalnej prędkości obrotowej, wierzchołek na rys.1. Jeśli obciążenie zostanie zwiększone, prędkość spada, a moment obrotowy osiągnie maksymalną wartość (Mmax) tuż przed zatrzymaniem silnika.

Rysunek 2 przedstawia wartości prędkości, momentu obrotowego, zużycia powietrza i mocy w stosunku do ciśnienia roboczego.

Przykład 1: MDR 38-260

Ciśnienie robocze 6Bar

M moment obrotowy przy obciążeniu = 14Nm

n prędkość pod obciążeniem = 260obr./min

P moc = 380W

Przykład 1: MDR 38-260

Ciśnienie robocze 3Bar

M moment obrotowy przy obciążeniu = 7Nm

n prędkość pod obciążeniem = 195g/min

P moc = 142W

Pneumatyczne silniki łopatkowe

Wśród różnych dostępnych opcji napędu pneumatyczny silnik łopatkowy jest często używany, ponieważ ma wysoką moc i moment obrotowy i jest mniejszy i lżejszy niż równoważny silnik elektryczny. Jest również prosty i wytrzymały, a aktywacja odbywa się za pomocą sprężonego powietrza.

Regulacja prędkości

Regulacja prędkości może być również wykonana poprzez działanie na wlocie lub wylocie powietrza. Aby zmniejszyć prędkość bez nadmiernej utraty mocy, konieczne jest działanie na wyrzucane powietrze, możliwe jest osiągnięcie spadków prędkości do -50%, zaleca się stosowanie odpowiednich regulatorów, które mają być stosowane na wyrzucie powietrza.

Regulacja mocy

Moc można zmniejszyć zarówno poprzez zmniejszenie przychodzącego powietrza, jak i ciśnienia roboczego, może to być zaletą, gdy wymagana jest długa żywotność, w rzeczywistości przy użyciu silnika 3-barowego masz znaczne zmniejszenie zużycia i wydłużenie żywotności w porównaniu do 6-barowego zużycia.

Aby zrekompensować utratę mocy i momentu obrotowego przy niskim ciśnieniu, wybór silnika ponadgabarytowego, przyjęcie tego urządzenia spowoduje znaczne wydłużenie żywotności silnika, szczególnie w zastosowaniach bez smarowania (patrz rys. 2).

Zastosowania specjalne

W zastosowaniach szczotkowania i wiercenia decydująca jest prędkość swobodnego stanu. Wybór silnika musi być dokonany z uwzględnieniem średnicy szczotki i masy, średnicy końcówki, materiału, który ma być wiercony i innych parametrów.

W zastosowaniach dokręcania maksymalny moment obrotowy jest decydującą przewagę lub moment obrotowy na początku dla zastosowań otwarcia.
Moc i prędkość silnika można dostosować do określonego stanu roboczego

Silniki i reduktory specjalne

Mannesmann Demag jako producent silników jest w stanie produkować bloki silnikowe ze specjalnymi reduktorami zaprojektowanymi z myślą o konkretnych potrzebach klienta.

Reduktory

Oferujemy standardowe reduktory z modułem od 0,3 do 1,5, które są w stanie osiągnąć maksymalny moment obrotowy 800Nm. Mocowanie może być dostarczane zgodnie ze specyfikacjami klienta. Przekładnie planetarne są dostępne z redukcją 3i lub 8i i mogą być zintegrowane z wielkością obudowy klienta.

Silniki

Oferujemy również silniki bez reduktorów o mocy od 100 do 4000 W o prędkości od 8000 do 30 000 obr/min. Jednostka silnika jest produkowana z wymiarami, które dostosowują się do obudowy klienta, a parametry optymalizacji dopływu powietrza i odprowadzania powietrza są wskazane klientowi.

Niektóre typowe aplikacje:

 • Mieszalniki
 • Czyszczenie odpływów
 • Szlifowanie
 • Siła napędowa do wiercenia lub szlifowania w sprzęcie medycznym

Silniki od A do Z

Filtr oleju wydechowego

Po smarowaniu silnik osiąga maksymalną trwałość eksploatacyjną. Jeśli chcesz uniknąć oleistej mgły w miejscu pracy i nie możesz skierować spustu z dala od obszaru za pomocą długiego węża, zalecamy użycie filtra oleju. Smarowane powietrze wywiewane jest przez filtr, który zatrzymuje 99% oleju, więc uwalniane jest tylko czyste powietrze.

Jest również w stanie zmniejszyć poziom hałasu silnika o 40 dB(A).

Różne rodzaje wałków

Jesteśmy w stanie zapewnić różne rodzaje wałków, również zgodnie ze specyfikacjami klienta.

Silniki odporne na zatrzymanie

Silniki odporne na przestoje mogą być ładowane do maksymalnego momentu obrotowego. Po dotarciu do silnika zatrzyma się on automatycznie bez uszkodzenia się. W przypadku, gdy silnik jest nagle zablokowany, jest poddawany dużemu obciążeniu. Jeśli zatrzymanie powtarza się w przedłużony sposób, to przeciążenie może spowodować uszkodzenie. Jeśli warunki pracy przewidują to zastosowanie, mamy rozwiązania, aby uniknąć uszkodzenia silnika.

ATEX

Silniki ATEX są wykonane zgodnie z 94 / 9 EG (ATEX) dla urządzeń i systemów ochrony do stosowania w miejscach zagrażających wybuchowi.
Dostępne są następujące certyfikaty:
Strefa 1 i 2 gaz w atmosferze II 2G c T5 -20°C ≤ TA ≤ +40°C
Strefy 21 i 22 pyłu w atmosferze II 2 GD i IIC T4 D 135° -20°C ≤ TA ≤ +50°Cuszkodzenie. Jeśli warunki pracy przewidują to zastosowanie, mamy rozwiązania, aby uniknąć uszkodzenia silnika.

Różne kołnierze

Ciśnienie robocze

Wszystkie parametry techniczne silników są związane z ciśnieniem roboczym 6.3Bar.

Dzięki zmniejszeniu ciśnienia roboczego wartości danych również się zmieniają, regulacja ciśnienia roboczego może być przydatna aby perfekcyjnie dostosować charakterystykę silnika do konkretnego zastosowania.

Regulator prędkości

Regulator prędkości, który ma być stosowany do układu wydechowego, służy do regulacji poprzez działanie na wylot powietrza. W ten sposób prędkość obrotowa może być zmniejszona bez nadmiernej utraty mocy. Regulator posiada również zintegrowany tłumik.

Silniki w Inox

Silniki ze stali nierdzewnej są stosowane głównie w przemyśle spożywczym i chemicznym. Są odporne na rozpuszczalniki do mycia lub żrące powietrze. Wszystkie części zewnętrzne pochodzą ze stali nierdzewnej. X10CrNiS18-9 (1.4305 – AISI303) jest zastosowany do wlotu powietrza, korpusu, pierścienia, kołnierza, wału.

 

Silniki ze zintegrowanym hamulcem

Silniki MUB są wyposażone w hamulec, który utrzymuje silnik zablokowany, gdy nie jest zasilany. Nie ma potrzeby stosowania linii powietrznej dedykowanej hamulcowi, działa ona automatycznie. Odblokowuje się, gdy silnik jest zasilany i jedzie, gdy dopływ powietrza zostanie przerwany. Maksymalna siła hamowania odpowiada momentowi początkowemu.
Modele MUD300, 400 i 600 są wyposażone w hamulec sprzęgła, który wymaga dedykowanej linii powietrznej. Linia ta będzie musiała być zasilana do odblokowania przed uruchomieniem silnika.
Niezbędne ciśnienie wynosi 4,8bar.

Silniki o wysokim momencie obrotowym

Silniki te składają się ze standardowego korpusu silnika wyposażonego w reduktor. W ten sposób silnik rozwija wysoki moment obrotowy przy niskiej liczbie obrotów. Zużycie powietrza jest równoważne standardowemu silnikowi bez redukcji.

Skrzynia biegów jest bardzo odporna i jest w stanie zapewnić wysoki moment obrotowy w sposób ciągły do wartości momentu obrotowego.

Silniki bez smarowania

Większość silników jest dostępna w wersji, która może działać w przypadku braku smarowania. W stanie suchym całkowicie wolnym od środka smarnego prędkość w stanie wolnym silnika może z czasem ulec zmniejszeniu. Silniki w wersji bezsmarowej mogą być nadal używane z nasmarowanym powietrzem bez uszkodzeń, a nawet stosowanie smarowania zwiększa trwałość paletek. Zalecamy wybór silnika, który może być używany bez smarowania i jeśli aplikacja pozwala na zasilanie go smarowanym powietrzem.

Silniki, które potrzebują smarowanego powietrza muszą być zasilane 2-3 kroplami oleju na minutę. Nadmiar oleju w odpływie można filtrować i zbierać za pomocą odpowiedniego filtra.

Silniki nieodporne na zatrzymanie

Silniki te są przeznaczone do użytku przy niskich prędkościach obrotowych przy bardzo niskich obciążeniach. Maksymalny moment obrotowy silnika nie powinien być przekroczony, ponieważ silnik zostałby poważnie uszkodzony. Charakterystyka techniczna silników przedstawia jedynie prędkość w stanie wolnym, ponieważ jest wykonana do pracy przy bardzo niskich obciążeniach prędkość nie różni się zbytnio.

Tłumiki

Hałas mechaniczny silnika jest bardzo niski. Większość hałasu jest spowodowana wylotem powietrza. Aby zmniejszyć hałas, tłumik hałasu powinien być zainstalowany dla modeli MRD, MUD, MU(B) 300, 400 i 600.

MUB23 jest wyposażony w pierścień spiekany na wydechu. Poziom hałasu zależy od typu używanego tłumika. W przypadku modeli od 110W do 1200W jest to średnio 77dB(A).

Temperatura

Silniki MANNESMANN-DEMAG pracują w temperaturach od -30°C do +100°C i nawet stosunkowo wysoka wilgotność nie powoduje problemów z silnikiem. Przy niskich temperaturach w obszarze odprowadzania powietrza może wystąpić powstawanie lodu, co nie wpływa na wydajność silnika. Do pracy w wysokich temperaturach (do 160°C) mogą być dostarczane specjalne silniki.

Średnica rury

Sprawdzić prawidłową średnicę rury, która ma być używana na stołach technicznych silnika. Średnica jest obliczana dla maksymalnej długości 3 metrów. W razie potrzeby użyć dłuższej rury, biorąc pod uwagę, że nastąpi spadek ciśnienia, który może wymagać użycia większej średnicy rury.

Przeciążenia

Do stosowania silników nieodpornych na zatrzymanie zalecamy zainstalowanie przegubu bezpieczeństwa. Konieczne jest użycie go w aplikacjach, w których jest prawdopodobne, że silnik może się zatrzymać.

Jednostka regulacyjna, filtr, środek smarny

Niezawodność i trwałość silnika wzrasta, jeśli używany jest regulator, filtr, smarownica. Im krótsza odległość między silnikiem a jednostką, tym większa jego wydajność. Jeśli istnieje więcej niż 3 metry, konieczne jest sprawdzenie, czy do silnika dociera wystarczające smarowanie. Urządzenie musi być odpowiednio dobrane w zależności od zużycia powietrza przez silnik.

Zawór regulacyjny

Ogólnie rzecz biorąc, zawór 3/2 jest używany do silników rewersyjnych (MRD lub MLD) i 5/3 dla silników rewersyjnych (MUD), do sterowania rozruchem, zatrzymaniem lub zmianą kierunku. Przepływ powietrza powinien być większy niż zużycie powietrza przez silnik. W przypadku stosowania silników rewersyjnych ważne jest, aby niewykorzystany wlot powietrza pozostał otwarty z przejściem powietrza dla dwukrotnego zużycia silnika, aby uniknąć utraty momentu obrotowego i prędkości.

Obciążenie wału

Sprawdzić wartość w tabeli technicznej silnika, czy wymagane jest większe obciążenie. Możliwe jest dostarczenie silników ze specjalnymi łożyskami zdolnymi do podtrzymywania wyższych obciążeń. Wskazane obciążenie odnosi się do zainstalowanego silnika, tak aby nie było drgań. Jeżeli silnik jest używany w zastosowaniach, w których jest poddawany wibracjom lub perkusji, obciążenie jest większe poprzez zmniejszenie głosu łożysk.

Wykres dla silnika obrotów lewego lub prawego

Zawór regulacyjny P2/2 lub 3/2

1–>Smarownica

2–>Regulator ciśnienia

3–>Filtr

5–>Zawór regulacyjny

6–>Silnik pneumatyczny

Schemat silnika rewersyjnego

Zawór regulacyjny 4/3 lub 5/3 zamontowany z boku (modele MU) lub z tyłu (modele MUD)

 1. Smarownica
 2. Regulator ciśnienia
 3. Filtr
 4. Wydech
 5. Zawór regulacyjny
 6. Silnik pneumatyczny